• آخرین محصولات :

  • درباره هواساز بیشتر بدانیم :


هواساز(بطور اختصاری AHU  Air-Handling Unit) دستگاهی برای تامین هوای مطبوع و سالم با دستیابی به دما و رطوبت مناسب می باشد.هواساز یکی از اصلی ترین دستگاههای تهویه مطبوع می باشد که در مسیر چیلر و بویلر با کانال هوا قرار می گیرد .یک هواساز از اجزا زیر تشکیل یافته است:

1-فن- به عنوان یکی از اجزا مهم هواساز جهت جابجایی هوا در سیستم به کار می رود.

2-فیلتر - در دستگاههای هواساز از چندین لایه فیلتر استفاده می شود که عملکرد آنها بصورت زیر می باشد:

براي تصفيه ذرات درشت تر از فيلترهاي فلزي كه قابليت شستشو دارند استفاده می شود. در مراحل بعدی از فيلترهاي هپا و اولپا که از جنس بوروسیلیکات و به ترتیب دارای قدرت جذب ذرات تا 3/. میکرون و 12/0 میکرون هستند استفاده مي شود .

3-کویلهای گرمایش و سرمایش - کویل های گرمایش یا با آب داغ و بخار کار می کنند و یا الکتریکی هستند و كويلهای سرمايش با آب مبرد و يا يك ماده مبرد كار می كنند. کویل های سرمایش و گرمایش هواساز باید توسط لوله کشی با چیلر و بویلر در ارتباط باشند .

4-رطوبت زن - فرآيند رطوبت زنی به وسيله پاشیدن آب از افشانك ها يا شبكه بخار و عمل رطوبت گيری توسط كويل سرد انجام مي شود .

5-تجهیزات کنترلی - شامل ترموستات برای تنظیم دما ، تنظیم کننده های جریان هوا ، رطوبت و غیره .


نحوه کار :
نخست فن (هواکش) هوا را به درون هواساز می‎مکد و آن را از راه دریچه‎ها و دمپرها به محفظه فیلترها می‎رساند. در محفظه فیلترها، فیلترها به ترتیب عملکرد و بازده پشت سر هم قرار می گیرند تا ذرات درشت از قبیل گرد و غبار، میکروب‎ها، باکتری‎ها و ویروس‏ها را جداسازی کنند پس از گذر هوا از فیلتر، هوا مرطوب می‎‌شود. این هوای تمیز و مرطوب با توجه به نیاز، یا توسط کویل‏های سرمایش مرتبط با یک پکیج خنک‎کن و یا یک چیلر، سرد می‌شود و یا توسط کویل‎های مرتبط با یک بویلر یا المنت‎های حرارتی گرم می‎شود.